ZAWIERZENIE MARYI PODCZAS NOCNEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU - 4/5 LISTOPADA 2022
W nocy, z I piątku na I sobotę miesiąca w naszej parafii odbywa się tradycyjna adoracja Najświętszego Sakramentu, w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy rodzin, Ojczyzny, Kościoła oraz o pobudzenie wiary wśród młodzieży. Do tych intencji, w ostatnim czasie dodaliśmy również modlitwę o pokój w Ukrainie.
Z inicjatywy Wspólnoty Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego, najbliższa nocna adoracja ubogacona będzie modlitwą zawierzenia pod płaszczem Maryi.
Program nocnego czuwania:
W naszej wspólnocie parafialnej będziemy gościli ks. dr Lesława Krzyżak, kustosza Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe, który poprowadzi noc medytacji i modlitwy.
Rozpoczęcie w piątek, 4 listopada, o godz. 21.00 - apelem jasnogórskim i wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
Ks. Lesław wygłosi konferencję ascetyczną oraz poprowadzi modlitwy.
O godzinie 24.00 Msza św. w rycie trydenckim z kazaniem ks. Lesława.
Po Eucharystii przerwa na kawę, dalsza część modlitw i nabożeństwo Zawierzenia pod Płaszczem Matki Bożej.
Modlitwy potrwają do godz. 8.00 i zakończą się nabożeństwem I-sobotnim oraz mszą św. o godz. 8.15.
Informacje na temat modlitwy Zawierzenia pod płaszczem Maryi:
Liczne świadectwa nawrócenia i uzdrowienia z poważnych chorób – to owoce modlitwy Zawierzenia pod płaszczem Maryi. Modlitwy, która ma swoje początki w Meksyku i wiąże się ze słynnymi objawieniami Matki Bożej w Guadalupe.
Modlitwa ta prowadzi do całkowitego zjednoczenia z Jezusem poprzez pełne oddanie Mu siebie takimi, jakimi jesteśmy, i złożenia siebie w ofierze Maryi. Kiedy poświęcamy siebie Maryi, oddajemy Jej nasze ciała, dusze, wartość naszych dobrych uczynków i modlitw – przeszłych, obecnych i przyszłych – by czyniła z nich użytek według własnej woli.
Droga do modlitwy Zawierzenia pod płaszczem Maryi nie jest łatwa. Wiąże się z regularną modlitwą różańcową, postem oraz kontemplacją cnót i siedmiu Darów Ducha Świętego. Jej owoce są jednak niesamowite: wielu ludzi doświadczało przemiany serc a także uzdrowień. Do cudów dochodziło nawet w przypadkach pozornie beznadziejnych: za sprawą tej modlitwy nawrócić się miał wieloletni alkoholik, człowiek żyjący z daleka od Kościoła. To dowód, że jest ona zdolna skruszyć nawet najbardziej zatwardziałą skorupę grzechu.
Inspiracja z Guadalupe
Modlitwa „Zawierzenia pod płaszczem Maryi” pochodzi wprost z Meksyku i wiąże się z kultem Matki Bożej z Guadalupe. To tam, w niewielkich dzielnicach latynoskich, gdzie wszyscy się znają i są religijni, narodził się piękny, modlitewny obyczaj.
Ludzie pełni wiary, biedni, skromni i oddani Matce Bożej, zapraszali po czterdzieści sześć osób lub całe rodziny do modlitwy różańcowej organizowanej w domach każdego z nich. Wybrali liczbę 46, bo tyle właśnie gwiazd znajdowało się na okryciu czy też płaszczu, który miała na sobie Maryja podczas cudownego objawienia w Guadalupe.
Jedna z miejscowych kobiet szyła płaszcz z kawałka zielonego materiału, a ze złotego wycinała czterdzieści sześć gwiazd. 28 października, w święto św. Judy Tadeusza, te osoby, które przyjęły zaproszenie, zbierały się wieczorem w pierwszym domu. Przynosiły ze sobą uszyty płaszcz, gwiazdy i wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Wspólnie odmawiano Różaniec, a gospodarz przyczepiał pierwszą gwiazdę do zielonego płaszcza Maryi. Następnie wszystkich mieszkańców domu okrywano nim z czułością, podczas gdy ci klęczeli przed wizerunkiem Matki Bożej i zawierzali Jej swoje życie. Po modlitwie następował wspólny poczęstunek. Drugiego dnia płaszcz wędrował do kolejnego domu, gdzie otrzymywał następną gwiazdę – i tak przez czterdzieści sześć dni, aż do 12 grudnia, kiedy obchodzi się święto Matki Bożej z Guadalupe.
Stopniowo ta pobożna praktyka została przyjęta przez księży w Meksyku, którzy podczas Mszy mówili o El Manto de María i zachęcali parafian do udziału w tym nabożeństwie. W ostatni dzień, w święto Matki Bożej z Guadalupe, wszyscy uczestnicy zbierali się w kościele. Przynosili płaszcz, na którym znajdowało się już czterdzieści sześć gwiazd, i uroczyście okrywali nim figurę Matki Bożej. Następnie klękali przed nią, a ksiądz wypowiadał modlitwę oddania i zawierzenia.
Zwyczaj ten został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych przez pochodzącą z Meksyku Patricię Sandoval. Pragnąc kontynuować tradycję, którą podpatrzyła i swojej matki, kobieta skrzyknęła czterdziestu sześciu znajomych i zaproponowała im udział w modlitwie. Efekty były wprost niezwykłe. Niebo zareagowało a wokół zaczęły dziać się cuda. To wówczas jedna z kobiet biorących udział w modlitwie, ofiarowała ją za swojego męża alkoholika. W efekcie mężczyzna całkowicie odmienił swoje życie, odstawiając alkohol. Przeprosił też rodzinę i powrócił na łono Kościoła.
Różne świadectwa rodzą przekonanie, że warto iść tropem zawierzenia Maryi. Zapraszamy do modlitwy poprzez włączenie się w naszej parafii w noc czuwania, modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.