Kościół parafialny

Budowa kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie została rozpoczęta w 1984 roku i trwała dziesięć lat. Historia powstania kościoła jest nieco skomplikowana. Został on bowiem zbudowany jako świątynia parafii w Kosakowie. Aby sprawę wyjaśnić należy sięgnąć do dalszej historii. W czasie II wojny światowej teren pierwoszyńskiej parafii należał do  Kosakowa. Na skutek działań wojennych zniszczeniu uległ kościół parafialny w Kosakowie. Dlatego też od 1945 roku kolejni proboszczowie kosakowskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego starali się o pozwolenie na budowę kościoła, w miejsce świątyni zniszczonej podczas wojny. Pozwolenie na budowę uzyskano dopiero w 1981 roku, jednak ze względu na pobliską lokalizację wojskowego lotniska w Babich Dołach, niemożliwe było postawienie kościoła w Kosakowie. Zmieniono więc lokalizację i ksiądz proboszcz Zygmunt Karczewski rozpoczął budowę kościoła w Pierwoszynie. Jego projektantem jest mgr inż. Andrzej Sotkowski, konstruktorem inż. Kazimierz Krajza, zaś kierownikiem budowy inż. Zygmunt Filipiak. Cały kościół został wybudowany sposobem gospodarczym i to prawie wyłącznie ze składek Parafian. Kubatura świątyni wynosi 600 m2. Jednorazowo może ona pomieścić ok. 600 wiernych. Jest to budynek jednonawowy, z dużym prezbiterium i niewielką kruchtą. Skomplikowany dach o powierzchni 1500 m2 posiada sklepienie typu namiotowego. Wysoka na 30 m wieża, która pełni rolę dzwonnicy, jest widoczna na morzu przez marynarzy i rybaków przypominając wznoszącą się nad lądem latarnię morską. Unosi się ona ponad masywny korpus zwieńczony stromym dachem dźwigając trzy dzwony: „Jan Paweł II”, „Tadeusz” i „Zygmunt”. W podziemiach świątyni znajduje się kaplica przedpogrzebowa. Kościół jest funkcjonalny. Masywne ściany zostały wykonane z pełnej cegły, dach betonowy pokryty dachówką - mniszką. Posiada naturalną wentylację w wieży, ogrzewanie gazowe-podłogowe i system alarmowy. Budowla imponuje rozmachem. . Wewnątrz świątyni uwagę skupia tylna ściana prezbiterium z wyobrażeniem ostatnich chwil Jezusa: pośrodku scena z Golgoty - Maryja i św. Jan stojący pod krzyżem, z prawej strony modlitwa w Ogrójcu, z lewej - zdjęcie z krzyża. Ołtarze boczne po lewej stronie poświęcone są Matce Bożej Fatimskiej i Matce Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej Jezusowi Miłosiernemu i Sercu Pana Jezusa. Kościół o długości 36 m, szerokości 38 m i wysokości 29 m. W ostatnich latach zostało wymienione poszycie dachowe, zamontowano ogrzewanie podłogowe oraz ułożono nową posadzkę. Wiele prac wykończeniowych zostało już wykonanych, niektóre planowane są w najbliższej przyszłości.

Konsekracja nowo wybudowanego kościoła odbyła się 14 września 1994 roku, a dokonał jej abp Tadeusz Gocłowski pierwszy metropolita gdański. W ołtarzu głównym złożono relikwie Św. Piusa X, papieża. Kościół stoi na wysoczyźnie, dzięki czemu jest widoczny nawet z większych odległości. Początkowo pierwoszyński kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego był kościołem filialnym parafialnej świątyni w Kosakowie. Decyzją abpa Tadeusza Gocłowskiego, w dniu 15 sierpnia 1999 roku Pierwoszyno zostało ustanowione samodzielną parafią (wyodrębnioną z parafii w Kosakowie), a kościół filialny stał się parafialna świątynią. Od tej pory przy nim koncentruje się życie religijne nowo powstałej parafii.