19 lipca 2020

Przygotowania do Misji Świętych

W dniach od 6 do 12 września br. planujemy w naszej wspólnocie parafialnej odprawienie misji świętych.

Czym sa misje święte? Jest to dawna praktyka religijna Kościoła. To nieco rozbudowane rekolekcje, które przeprowadza się co kilka lat dla całej parafii. Celem misji jest umocnienie i odnowienie życia wiary. Kodeks Prawa Kanonicznego obowiązuje do organizowania misji. Zwykle misje trwają cały tydzień. Na zaproszenie księdza proboszcza przyjeżdżają księża misjonarze, którzy głoszą wiernym nauki o zasadniczych prawdach wiary i moralności. W parafii są odprawiane nabożeństwa, a na zakończenie misji wierni przystępują do spowiedzi i Komunii św., odbywa się uroczyste poświęcenie krzyża misyjnego, który misjonarze ustanawiają przed kościołem. Korzystając z tego czasu, każdy wierny może otworzyć swoje serce na Boga.

Bogactwo modlitewne tygodnia misyjnego w parafii jest naprawdę bardzo wielkie. Celebruje się Msze św. z kazaniem misyjnym. Misjonarze głoszą nauki dla mężczyzn, kobiet, dzieci i młodzieży, prowadzą różaniec misyjny i nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Każdego dnia podczas apelu misyjnego odbywają się specjalne spotkania wszystkich parafian, misjonarze odwiedzają chorych w parafii.

Wspólnie z duszpasterzami, którzy dobrze znają swoją parafię, ojcowie misjonarze układają plan ćwiczeń duchownych. Przed rozpoczęciem misji parafialnych wierni wraz z kapłanami posługującymi w parafii przez dłuższy czas modlą się o duchowe owoce misji oraz o dary Ducha Świętego dla misjonarzy.

Ostatnie misje w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie prowadzili ojcowie Redemptoryści w roku 2010. W bieżącym roku również poprowadzą je Redemptoryści, którzy przyjadą z Warszawy. Prosimy tak zaplanować czas, aby jak najliczniej uczestniczyć w naukach rekolekcyjnych. Dokładny plan misji podamy w sierpniu. Ich zakończeniem będzie odpust parafialny.

Przygotowania do misji rozpoczynamy już teraz. W najbliższych dniach zostanie zdemontowany stary krzyż misyjny, usunięty fundament, który go podrzymywał, przygotowane szalunki i zamontowana nowa konstrukcja pod nowy krzyż. Na początku września planujemy  postawienie nowego krzyża, który zostanie poświęcony podczas misji świętych.

Już dziś zapraszamy do modlitwy, aby przeżyte w parafii misje dla każdego z nas były czasem nawrócenia do Boga, a dla wszystkich rodzin naszej parafii sposobnością do odnowy życia duchowego i umocnienia więzi rodzinnych.

Krzyż misyjny