UWAGA:

W związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, organizowanie uroczystości bierzmowania będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej, decyzji Kurii Metropolitalnej Gdańskiej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

Bierzmowanie jest sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy. Bierzmowanie jest więc dopełnieniem łaski chrztu, daje jej wzrost i pogłębienie, ściślej jednoczy z Chrystusem dzięki Jego Duchowi, głębiej zakorzenia w synostwie Bożym, pomnaża dary Ducha Świętego otrzymane we chrzcie, udoskonala więź z Kościołem, udziela specjalnej mocy Ducha Świętego do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem (por. KKK nr 1303).

1. FORMALNOŚCI
  • Forma zapisu: zgłoszenie na początku przygotowań (wrzesień);
  • Deklaracja rodziców: należy ją dostarczyć na najbliższym spotkaniu;
  • Świadectwo chrztu: osoby, które zostały ochrzczone poza parafią w Pierwoszynie, proszone są o dostarczenie świadectw z parafii chrztu;
  • Zgoda na bierzmowanie poza parafią: osoby, które nie mieszkają na terenie parafii (nie chodzi o zameldowanie), proszone są o zgodę proboszcza parafii zamieszkania;
  • Nieprzekraczalny termin: do 15 października
  1. PROGRAM FORMACJI
  • Spotkania cotygodniowe: odbywają się  od września w każdą niedzielę o g. 17.00;
  • Niedzielna msza św.: obowiązuje godzina 16.15; młodzież będzie zaangażowana w posługę liturgiczną;
  • Comiesięczna spowiedź św.: nacisk na pierwszy piątek miesiąca
  • Nabożeństwa okresowe: obowiązuje tyle, ile miejsc w indeksie
  • prośba o zachęcanie i dawanie świadectwa poprzez współuczestnictwo
  • Formy sprawdzenia zobowiązań – indeks bierzmowania i lista obecności;
  • Co w przypadku niewywiązywania się z obowiązków? Przygotowujący ma prawo do odsunięcia bierzmowania na późniejszy termin po poinformowaniu rodziców;
  1. KALENDARIUM
  • środa, 18 września, godz. 17:45 – spotkanie kandydatów do bierzmowania na Mszy św. z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży
  • pod koniec września – „adopcja” bierzmowanych przez wspólnoty parafialne
  • 15 września – rozpoczęcie cotygodniowych spotkań niedzielnych
  • Październik - spotkanie dla rodziców kandydatów do bierzmowania; kolejne odbędzie się miesiąc przed bierzmowaniem; istnieje też możliwość spotkań indywidualnych
  • Termin bierzmowania: zostanie podany po ustaleniach Kurii Metropolitalnej Gdańśkiej
  • Przez 9 dni przed przyjęciem bierzmowania trwamy na modlitwie Nowenny do Ducha Świętego połączonej z próbami śpiewu i liturgii w naszym kościele.