Szanowni Parafianie
Drodzy Przyjaciele Naszej Wspólnoty Parafialnej
8 grudnia 2020 roku, Listem apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", papież Franciszek ogłosił ROK ŚW. JÓZEFA. Wciąż trwamy w tym świętym czasie modlitwy upraszając wstawiennictwa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jak pisze sam papież, celem Listu apostolskiego jest wzbudzenie większej miłości dla tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo, do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania.
Niewątpliwie wyrazem naszej miłości do św. Józefa jest dzieło, którego podejmujemy się jako wspólnota parafialna, a jest nim przygotowanie, wyposażenie i poświęcenie Kaplicy poświęconej wielkiemu Świętemu, któremu Bóg powierzył pieczę nad swoim Synem Jezusem Chrystusem i którego cały Kościół Święty obrał za szczególnego Patrona.
Kaplica jest też wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad naszymi rodzinami. 11 marca 2020 roku objąłem urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie. Wydarzenie to zbiegło się z początkiem pandemii. Zaledwie kilka dni później, 19 marca, w liturgii Kościoła obchodziliśmy uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W prezbiterium została ustawiona figura św. Józefa, a w parafii codziennie sprawowaliśmy Eucharystię z prośbą o zdrowie dla wszystkich rodzin i o opiekę Świętego Patrona nad całą naszą Wspólnotą Parafialną, naszymi bliskimi i przyjaciółmi. Oddaliśmy się w opiekę tego, którego Bóg ustanowił głową Świętej Rodziny. Już wówczas zrodziła się myśl, aby patronował On również Kaplicy, która ma powstać w budynku plebanii. I pod takim tytułem w dniu 1 maja 2020 roku biskup ordynariusz podpisał Dekret pozwalający na założenie kaplicy.
Aby obecność św. Józefa jeszcze bardziej została przez nas zauważona, papież ogłosił Rok Świętego Józefa, który dla wielu rodzin jest czasem łaski, jakie płyną przez ręce Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W każdą środę w naszej parafii odmawiamy akt zawierzenia opiece św. Józefa i jestem przekonany, że tą opieką jesteśmy objęci. Moim pragnieniem jest, aby kaplica, która będzie służyła dla celów duszpasterskich (a więc będzie dostępna dla wszystkich grup parafialnych do adoracji, do sprawowania spowiedzi świętej i innych sakramentów), była naszym wotum wdzięczności wobec św. Józefa, za jego opiekę i płynące przez jego ręce łaski. Ponieważ jednak koszt budowy i wyposażenia kaplicy przekracza nasze aktualne możliwości finansowe, powstała inicjatywa rozprowadzania cegiełek na budowę. Można je nabyć w cenie 1000 zł i 2000 zł. Wierzymy, że znajdą się również znaczniejsi fundatorzy. Koszt remontu i wyposażenia wynosi kilkadziesiąt tysięcy zł. Sama figura św. Józefa kosztuje 12 000 zł. Do tego tabernakulum, ołtarz, ambona, ławki, elementy dekoracyjne i podłoga z trawertynu, droga krzyżowa, konfesjonał, oświetlenie, materiały budowlane i pozostałe koszty remontu… Wierzę, że są tacy Parafianie oraz Przyjaciele naszej Wspólnoty Parafialnej, których stać na wsparcie tego dzieła, i którzy się w nie włączą. Może się ono dokonać tylko dzięki Wam. Imiona i nazwiska fundatorów cegiełek zostaną utrwalone na tablicy umieszczonej w kaplicy.
Wpłat na cegiełkę można dokonywać bezpośrednio u proboszcza, jak też na konto parafialne z dopiskiem – „CEGIEŁKA NA KAPLICĘ ŚW. JÓZEFA – DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO”.
Polecajmy się nadal opiece św. Józefa słowami modlitwy, którą Papież zakończył dokument poświęcony Opiekunowi Kościoła Świętego modlitwy:
Witaj, opiekunie Odkupiciela,
i oblubieńcze Maryi Dziewicy.
Tobie Bóg powierzył swojego Syna;
Tobie zaufała Maryja;
z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.
O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,
i prowadź nas na drodze życia.
Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,
i broń nas od wszelkiego zła. Amen.
ks. Rafał Dettlaff - proboszcz